Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kočka - toxoplasmóza - těhotenství

20. 2. 2008

                Kočka, toxoplasmóza a těhotenství

 

Na větu 'My už tu kočku nemůžeme mít, protože manželka je těhotná' jsou pracovnice útulků stejně alergické, jako býk na červený hadr. Valná většina 'zaručených' zpráv, které tvrdí, že kočka je pro těhotnou ženu nebezpečná, jsou nepodložené bludy. Na to, jak to je s nebezpečností kočky pro nastávající maminku a její dítě, se podívala manželka našeho programátora, která mimochodem očekává radostnou událost v září ...

V poslední době jsem zaslechla jeden zajímavý názor: prý když je žena těhotná, neměla by mít ve své blízkosti kočku, aby se od ní nenakazila nějakou nemocí, která by mohla uškodit i dítěti. Tak jsem se pro jistotu a zajímavost informovala u odborníků, jak to s těmi nemocemi od koček vlastně je a zjistila jsem, že jediné, co by mohla těhotná žena od kočky dostat je toxoplasmózatoxoplasmóza, a to za dále uvedených podmínek:

Toxoplasmóza je onemocnění způsobené parazitárním prvokem, ke kterému jsou vnímaví všichni teplokrevní živočichové včetně člověka. Nakažení probíhá orálně (ústy). Množí se v tenkém střevě pouze kočkovitých šelem, tvoří tzv. tkáňové cysty, což je měchýřek skrývající parazita, který čeká, až ho někdo pozře (nejlépe kočka), aby se mohl dále pohlavně množit. Dává přednost rychle se dělícím buňkám, proto je tak nebezpečný pro rostoucí plod. Nebezpečná je toxoplasmóza ve větším množství (ne jako jedinec), kdy právě páchá největší škody svým usazováním se v tkáních.

Toxoplasmózou může onemocnět kočka, která pozře mezihostitele – to může být myš nebo kus syrového masa. Ve velké většině případů u ní toto onemocnění proběhne bez příznaků, pouze náhodným vyšetřením trusu se najdou vajíčka parazita. Pokud se onemocnění projeví, jeho nejčastější formy jsou zápal plic, jinak průjmy, teploty, výtoky z nosu a očí a zánět mandlí. Pohlavní množení parazitů ve střevech (s následným vylučováním vajíček do vnějšího prostředí) probíhá nejčastěji u mladých koček (maximum případů u 3 - 6 měsíčních koťat). Pokud kočky zmíněnou formu onemocnění jednou prodělají, už nikdy se neopakuje (vyjma případů zvířat oslabených jinými těžkými infekcemi). Pokud tedy máte doma kočku, která nechodí ven (nechytá myši) a není krmená syrovým masem, je riziko toxoplasmózy téměř vyloučené.

Člověk se nejčastěji nakazí syrovým králičím masem, proto je doporučeno vždy králičí maso před požitím zmrazit. Mají-li vaši králíci toxoplasmózu, se dá zjistit odborným vyšetřením (ale je to dost nákladné). Dalším významným zdrojem nákazy je syrové hovězí maso. Nákazou jste ohroženi i v případě, že neholdujete populárním tatarským biftekům. Kolikrát jste si již při přípravě např. sekané olízli ruku nebo ochutnali, zda je maso dost slané?

Takže – milovníci zvířat, kteří máte doma psy, králíčky, andulky, křečky, morčata a další mazlíčky, kteří nejsou kočkovité šelmy – pokud je nedostatečně tepelně upravené nesníte, toxoplasmózu od nich nedostanete. Navíc – pokud se vrátíme ke kočkám – kočičí trus začíná být závadný až po 24 hodinách a na to, aby se od něj člověk nakazil, musí projít ústní dutinou a trávícím traktem. A to se ve slušných rodinách opravdu nestane.

Proto - jak mi poradila lékařka - v těhotenství si nepořizujte nová zvířata, ale nevyhazujte stará ;-), péči o jejich hygienu pro jistotu přenechejte někomu jinému, psy pravidelně odčervujte (škrkavky), likvidujte kočičí trus ihned a bezpečně, a hlavně po práci se syrovým masem se důkladně umyjte.

(článek převzatý ze serveru www.kocky-online.cz)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář